Bolesne miesiączki często utrudniają wykonywanie zwykłych codziennych czynności. Uciążliwe bóle najczęściej występują w okolicy podbrzusza oraz w okolicy krzyżowej kręgosłupa. Często bolesnym miesiączkom towarzyszą także nudności i wymioty oraz nasilające się bóle głowy. Wszelkie dolegliwości wzmagają się zwłaszcza w drugiej dobie miesiączki.
Przyczyny bolesnych miesiączek można podzielić na organiczne i czynnościowe. Do pierwszych zalicza się między innymi stany zapalne, zmiany w położeniu macicy lub jej wady, zwężenie się kanału szyjki macicy, endometriozę, a także podśluzówkowe i śródścienne mięśniaki macicy. Natomiast przyczynami czynnościowymi jest miedzy innymi nadmierna kurczliwość mięśnia macicy oraz nieprawidłowe złuszczanie się endometrium.
Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest utrzymywanie dobrego stanu zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Ponadto jeśli miesiączka występuje obficie i nieregularnie, warto również skonsultować się z lekarzem specjalistom. Bolesne i obfite krwawienia mogą prowadzić bowiem do anemii spo